Sixty projects have been shortlisted in the 2013 National Architecture Awards, with education and science-based buildings dominating the public category. The Australian Institute of Architects will announce the awards at a dinner on Thursday 7 November at the Sydney Opera House. On the 2013 jury were: Shelley Penn (AIA immediate past national president), Richard Hassell (WOHA Singapore), Ben Hewett (South Australian Government Architect), Justine Clark (Parlour) and Sydney architect Hannah Tribe (Tribe Studio).
2013 national shortlist: Public Architecture
Bridgewater LINC and Child and Family Centre – Liminal Architecture
Hamer Hall – ARM Architecture
Penleigh and Essendon Grammar School – McBride Charles Ryan
Perth Arena – ARM & Cameron Chisholm Nicol; joint venture architects
Queen Elizabeth II Courts of Law – Architectus in association with Guymer Bailey Architects
RMIT Design Hub – Sean Godsell Architects in association with Peddle Thorp Architects
Swanston Academic Building – Lyons
The Braggs University of Adelaide – BVN Donovan Hill & Hames Sharley in association
The Kinghorn Cancer Centre – BVN Donovan Hill
Translational Research Institute – Wilson Architects + Donovan Hill; architects in association
Village Centre: National Arboretum Canberra – Tonkin Zulaikha Greer
Waterloo Youth Family Community Centre – Collins and Turner with City of Sydney
West Kimberley Regional Prison – TAG Architects and Iredale Pedersen Hook Architects; architects in association
Urban Design
2 & 4 National Circuit Precinct – Fender Katsalidis
Brookfield Place – Hassell and Fitzpatrick + Partners
Darling Quarter – Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with Aspect Studios, E.G.O. Group, Lend Lease and Davenport Campbell
Flinders Street Revitalisation – Cox Rayner Architects
GASP Stage 1 – Room 11 Studio
Hamer Hall – ARM Architecture
Pitt Street Mall Public Domain Upgrade – Tony Caro Architecture
Revitalising Central Dandenong: Lonsdale Street Redevelopment – BKK/TCL Partnership
Commercial Architecture
4 National Circuit – Fender Katsalidis
Brookfield Place – Hassell and Fitzpatrick + Partners
Darling Quarter – Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt)
Mountain Retreat Medical Clinic – Circa Morris-Nunn
National Centre for Synchrotron Science – Bates Smart
One One One Eagle Street – Cox Rayner Architects
Interior Architecture
2 National Circuit – Fender Katsalidis
Hamer Hall – ARM Architecture
John Septimus Roe Anglican Community School (JSRACS) Kindergarten, Beechboro Campus – Brooking Design Architects
Lilyfield Warehouse – Virginia Kerridge Architect
Meeting Room St Mary’s Cathedral Centre – Circa Morris-Nunn
One One One Eagle Street Foyer – Cox Rayner Architects
Perth Arena – ARM & Cameron Chisholm Nicol; joint venture architects
The Kinghorn Cancer Centre – BVN Donovan Hill
Translational Research Institute – Wilson Architects + Donovan Hill; architects in association
Residential Architecture – Houses
(-) Glass House – Charles Wright Architects
Balmain House – Fox Johnston
Bisley Place House – James Russell Architect
Blue House – Neeson Murcutt Architects
Cowshed House – Carterwilliamson Architects
Edward Street House – Sean Godsell Architects
Fairhaven Residence – John Wardle Architects
Merricks Beach House – Kennedy Nolan
Taringa House – Loucas Zahos Architects
Tír na nÓg – Drew Heath Architects
Residential Architecture – Multiple Housing
29–35 Prince Street, Cronulla – Candalepas Associates
Constance Street Affordable Housing – Cox Rayner Architects
Lime Street – Formworks Architecture
McIntyre Drive Social Housing, Altona – MGS Architects
Silk Apartments – Tony Caro Architecture
Heritage
2 National Circuit – Fender Katsalidis
Brookfield Place – Hassell, Fitzpatrick + Partners and Palassis Architects
Cairns Foreshore Redevelopment – CA Architects & Cox Rayner Architects in association with O’Neill Architecture
Good Shepherd Chapel, Abbotsford – Robert Simeoni Architects
Hamer Hall – ARM Architecture
Small Project Architecture
7th Heaven, Ormond College – Nest Architects
Abbotsford Convent Breezeway – Jackson Clements Burrows
Art Gallery of NSW Forecourt Upgrade – Johnson Pilton Walker
Djakanimba Pavilions – Insideout Architects
Keperra House – A-CH (Atelier Chen Hung)
Re-Newell – Charles Wright Architects
Third Wave Kiosk – Tony Hobba Architects
Sustainable Architecture
(-) Glass House – Charles Wright Architects
Constance Street Affordable Housing – Cox Rayner Architects
Cowshed House – Carterwilliamson Architects
Darling Quarter – Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt) with Aspect Studios, Lend Lease, E.G.O. Group and Davenport Campbell
Djakanimba Pavilions – Insideout Architects
One One One Eagle Street – Cox Rayner Architects
Waterloo Youth Family Community Centre – Collins and Turner with City of Sydney
West Kimberley Regional Prison – TAG Architects and Iredale Pedersen Hook Architects; architects in association
Colorbond Award for Steel Architecture
Djakanimba Pavilions – Insideout Architects
RMIT Design Hub – Sean Godsell Architects in association with Peddle Thorp Architects
Perth Arena – ARM & Cameron Chisholm Nicol; joint venture architects
Waterloo Youth Family Community Centre – Collins and Turner with City of Sydney
West Kimberley Regional Prison – TAG Architects and Iredale Pedersen Hook Architects; architects in association
International Architecture
28th Street Apartments – Koning Eizenberg Architecture Inc.
387 Tamaki Drive – Ian Moore Architects
Australia House – Andrew Burns Architect in association with Atelier Imamu
Finding Country Exhibition, 13th Venice Architecture Biennale 2012 – Kevin O’Brien Architects in association with the Finding Country Collective and Venti di Cultura
Martin No.38 – Kerry Hill Architects
Silver House – Peter Stutchbury Architecture
Sobieski House – Koning Eizenberg Architecture